Junior action aplenty

North Adelaide Country U/15 Selections

Monday, June 10

Jamestown Oval

Game 1:

Northern Areas H/T 3-2-20 F/T 5-3-33 def Broken Hill H/T 0-1-1 F/T 2-2-14

Best Players NAFA: J.Kitschke, S.Merkel, B.Sims & M.McKeough

Best Players: BHFL : L.McKenzie, S.Micallef, N.Devoy & B.Langdon

Goal Kickers: NAFA: K.Kitschke-2 & J.Townsend, L.Finlay & N.Bowman each with -1.

Goal Kickers: BHFL: M.Standley -2

Game 2:

Spencer Gulf H/T 3-2-20 F/T 5-5-35 def Whyalla H/T 1-0-6 F/T 3-0-18

Best Players: SGFL: L.Veljkovic, J.Dowling, B.Jackson-Martin & Declan Edwards

Best Players: WFL: J.Madigan, C.Huish, T.Scott & D.Coathupe

Goal Kickers: SGFL: B.Jackson-Martin -2 & M.Press, H.Green & Declan Edwards each with -1

Goal Kickers: WFL: M.Morris, P.Wait & J.Horlor each with-1

Game 3

Spencer Gulf H/T 5-3-33 F/T 7-8-50 def Broken Hill H/T 0-3-3 F/T 1-3-9

Best Players SGFL: K.McAuliffe, Declan Edwards, B.Brown & X. Simpson-Dunn

Best Players: WFL: Y.Goss, T.Graffin, N.Devoy & S.Micallef

Goal Kickers. SGFL: K.McAuliffe-2 & M.Press, Dante Edwards, B.Brown, X.Simpson-Dunn & B Jackson-Martin each with -1

Goal Kickers: WFL: - F.Squire-1

Game 4

Whyalla H/T 0-3-3 F/T 2-5-17 def Northern Areas H/T 1-0-6 F/T 1-1-7

Best Players WFL: C.Huish, D.Coathupe, E.Inglis & E.Walker

Best Players: NAFA: N.Wilsdon, S.Merkel, M.McKeough & Z.Naismith

Goal Kickers: WFL: P.Wait & E Walker each with -1.

Goal Kickers: NAFA: B.Sims -1

Game 5

Spencer Gulf H/T 2-1-13 F/T 4-5-29 def Northern Areas H/T 0-0-0 F/T 0-3-3

Best Players SGFL: J.McLaughlin, K.McAuliffe, C.McKenzie & X.Simpson-Dunn

Best Players NAFA: N.Wilsdon, D.Bastian, J.Clark & B.Lange

Goal Kickers SGFL: Declan Edwards-2 & B.Warren & O.Gray each with -1

Goal Kickers NAFA: Nil

Game 6

Broken Hill H/T 1-5-11 F/T 4-7-31 def Whyalla H/T 2-0-12 F/T 5-0-30

Best Players BHFL: K.Ellis, L.McKenzie, T.Graffin & D.Chestnut

Best Players WFL: C. Olds, C.Huish, D.Coathupe & J.Maddigan

Goal Kickers BHFL: T.Graffin, F.Squire, N.Devoy & L.Cole each with -1

Goal Kickers WFL: C.Huich -3 & C.MacDonald & J.Maddigan each with -1

Player of the Carnival for each Zone is:

NAFA: Nick Wilsdon

Spencer Gulf: Kane McAuliffe

Whyalla: Cooper Huish

Broken Hill: Lachlan McKenzie

Spencer Gulf with 3 wins

Whyalla with 1 win & 2 loss

Broken Hill with 1 win & 2 losses

Northern Areas with 1 win & 2 Losses

Under 15 North Adelaide Country Squad:

Northern Areas: S.Merkel, B.Sims, N.Wilsdon, M.McKeough

Spencer Gulf: Declan and Dante Edwards, B.Warren, T.Hanlon, K.McAuliffe, B.Jackson-Martin, J.Dowling, J.McLachlan, I.Keeler, C.McKenzie & M.Searl

Whyalla: E.Walker, C.Huish, J.Madigan, T.Scott & D.Coathupe

Broken Hill: S.Micallef, N.Devoy & L.McKenzie

NORTH WESTERN U/14 CARNIVAL 2019

Sunday, June 2

Bennett Oval

Port Augusta 2-1-13 Def Whyalla 1-3-9

BEST:-

Port Augusta:- Dylan McLachlan, MacKenzie Boxall, Tyler Freeman & Khantrelle Fielding

Whyalla:- Connor McDonald, Cody Smith, Sean Somerville & Jackson Grindell

GOALS:-

Port Augusta:- Tyler Freeman & Khantrelle Fielding each with-1

Whyalla: Angus Russell -1

Northern Areas 7-2-44 Def Port Pirie 0-0-0

BEST:-

Northern Areas:- Jed Dignan, Jaxon Brand, Jack Clark & Cooper Dawson

Port Pirie:- Jack Johnson, Oskar Gray, Deakin Murphy & Timeka Cox

GOALS:-

Northern Araes:- Jaxon Brand -4 & Cooper Dawson, Beau Allen, Jed Dignan each with -1

Port Pirie:- Nil

Port Augusta 8-7-63 Def Port Pirie 2-0-12

BEST:-

Port Augusta:- Khantrelle Fielding, Oliver Clarke, Jakeem Cox & Jake Gower

Port Pirie:- Kye Boulton, Blake Hanlon, Deakin Murphy & Oskar Gray

GOALS:-

Port Augusta:- Oliver Clarke -3, Beau Harrison -2, Tyler Freeman, Khantrelle Fielding, Peter Jackson each with -1

Port Pirie:- Michael Camporeale, Oskar Gray each with -1

Northern Areas 2-4-16 Def Whyalla 1-2-8

BEST:-

Northern Areas:- Ethan Sims, Marshal Mieglich, Jed Dignan & Ned Bowman

Whyalla;- Jai Johnstone, Connor McDonald, Chase Hazeal & Cody Smith

GOALS:-

Northern Areas:- Jaxon Brand -2

Whyalla:- Connor McDonald -1.

Whyalla 5-5-35 Def Port Pirie 1-2-8

BEST:-

Whyalla:- Jai Johnstone, Chase Hazeal, Cody Smith & Trent Inglis

Port Pirie:- Jack Johnson, Oskar Gray, Kye Boulton & Deakin Murphy

GOALS:-

Whyalla:- Trent Inglis -2, Emarus Starkey, Jai Johnstone, Cody Smith each with -1

Port Pirie:- Oskar Gray -1

Port Augusta 2-2-14 Def Northern Areas 1-2-8

BEST:-

Port Augusta:- Dante Edwards, Tyson Darley, Hudson Brazzell & Henry Dunning

Northern Areas:- Jack Clarke, Liam Clarke, Jayden Walker & Ethan Sims

GOALS:-

Port Augusta:- Dante Edwards, Henry Dunning each with -1

Northern Areas:- Ronald Nash -1

Results table:

Port Augusta won with 3 wins

Northern Areas 2 wins & 1 loss

Whyalla with 1 win and 2 losses

Port Pirie with no wins and 3 losses.

Following the carnival, best players were announced and presented with North Adelaide Football Club Awards by Neil Sanders, North Adelaide's Development Officer.

The following players were judged best players for their respective Leagues:

Port Pirie:- Oskar Gray

Northern Areas:- Ethan Sims

Port Augusta:- Dylan McLachlan

Whyalla:- Connor McDonald

Also, a Country U/14 squad was picked to play North Adelaide Metro on Tuesday, July 9, in Port Pirie. They are:

Northern Areas: Jayden Walker, Jack Clarke, Liam Clarke, Jed Dignan, Marshall Mieglich & Ethan Sims.

Port Augusta: Jakeem Cox, Khantrelle Fielding, Dante Edwards, Mackenzie Boxall, Tyler Freeman & Dylan McLachlan

Port Pirie: Deakin Murphy, Zyndel Galvez, Jack Johnson, Jye Bolton, & Oskar Gray

Whyalla: Connor McDonald, Cody Smith, Junior Horlor, Oscar Pedler, Jai Johnstone & DL Smith