Road racing events return

Whyalla club cyclists were out in force for the first road racing event as a 'come and try'.

This event welcomed unlicensed riders who were able to enter by signing a waiver.

The route was along Iron Knob Road for a total of 40 kilometres in overcast conditions with showers threatening.

Of the 18 riders to start only one did not finish.

Paul Jacobs managed the handicaps and the event organiser with road marshals Bob Monaghan and Allan Wisbey, time keeper Deb Lynch and Glenda Hodgkinson for her sign on official duty.

This handicapped race start had the first two groups of six riders each separated by two minutes which soon broke in their smaller groups.

At the 10-kilometre mark the leading riders were Tom Rabig, Trevor Pickert and Fritz Fargher then a working group of riders Emma Mardon, Peter Werner, Jack Wisbey, Danny Ronan, Adrian Wilson.

Next was smiling Cooper Jacobs who started at four minutes riding strong on his own and hot on his tail was the combined group of scratches and chopping block made up of Dylan Kaulins, Alex Foord, Henry Engelbrecht, Tony Kingdon and Wes Fisher.

The lead out man in this group was Alex who set the pace fast and hard according to Tony K from Port Lincoln pushing riders to their limits.

Next along at this point were the remaining riders Paul Waring and visitors from Gawler June and Robert Haaren.

Retired from the pack was Sean Larsen.

Before the turn around point at 20 kilometres, Cooper was caught by the scratches group he worked with this group until the finish, a sterling effort by him with his early break away short lived one-kilometre from the finish line.

This group caught up to the second group about six kilometres from the turn around and formed a group of nine riders minus Peter W.

At the 30-kilometre mark, riding strong and steady was Tom R and behind him Trevor P who both knew the peloton was closing fast on them with only Tom R able to hold on to this group.

Leaving Trevor P to catch his breath and be joined by Fritz F with the following four finishing in this order Peter W, Paul W, Robert and June Haaren for 14th -17th places.

At 200 metres from the finish line Cooper was out the front having gained a good lead but he was spent and it was any ones game with 10 riders contesting this finish leaving Wes F out the back.

"It looked like Dylan K had the lead to the finish line but let his guard down and Henry E, a strong sprinter, came through to take the win and fastest record."

It looked like Dylan K had the lead to the finish line but let his guard down and Henry E, a strong sprinter, came through to take the win and fastest record.

Henry said of the win, he was happy with the win and felt good enough to give a sprint to the finish.

Dylan K second from Pt Augusta, Tony K third, fourth Cooper J, fifth Emma M, sixth Jack W, seventh Adrian W, eighth Alex F, ninth Tom R, 10th Danny R all within one minute of the finish time. Wes F 11th and 12th Fritz F with Trevor 13th - old mates over the line close together.

Next week racing from railway line to Stoney Point and return.

Sign on by at 9.45, register by email the night before and start at 10am.